ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ДИТИНИ

ПІД ЧАС ЕВАКУАЦІЇ

В лихі часи війни  діти потребують особливої турботи та уваги батьків. Через невеликий життєвий досвід та особливості дитячої психіки їм загрожує більше небезпек — фізичних та психоемоційних — ніж дорослим.

Водночас, існують інструменти, які дозволяють мінімізувати ризики та вберегти фізичне, психічне здоров’я дитини та її безпеку. 

Дізнайтеся правила безпеки дітей під час евакуації, дотримуйтесь їх.

1.Якщо ви перебуваєте в стані стресу  заспокойтеся самі! 

Чим молодші за віком діти, тим сильніше їхній психо-емоційний стан залежить від душевного стану батьків. Тому, шановні батьки, спочатку знайдіть точку рівноваги для себе. Знайте та вмійте долати стрес ( знайдіть поради в фахівців – психологів, лікарів) Лише після того, як стабілізуєтеся самі, починайте говорити з дитиною: спокійно та не надто голосно. 

2. Скажіть слова підтримки «Ми в порядку. Ми будемо робити все, що в наших силах», «Ми, дорослі,  знаємо що робити», «Я з тобою». За необхідності повторюйте. 

3. Домовтеся щодо виконання  встановлених правил поведінки

 У небезпечній ситуації дитина повинна виконувати ваші розпорядження миттєво і без сперечань. 

  • Ваші прохання повинні бути лаконічними та зрозумілими. 

  • Якщо є можливість, завчасно пограйтесь у правила поведінки, а насправді – відпрацювання  головних команд з метою керування безпечною поведінкою дитини: «Стій», «Не торкайся цього предмета», «Викинь це», «Швидко підійди до мене».

  • Потренуйтеся разом із дитиною виконувати ці команди на швидкість. 

4. Улюблену іграшку-друга   беремо з собою! Попросіть дитину вибрати маленьку іграшку або талісман, який вона зможе покласти в кишеню. Це може бути навіть мушля з відпустки на морі або камінчик з рідного двора. Скажіть, що у хвилини, коли буде страшно чи самотньо, дитина може брати цю іграшку в руки, розмовляти з нею, розповідати їй про свої почуття. 

5. Прикріпіть до верхнього одягу дитини бейдж з повною інформа-цією про неї: 

імя, прізвище, вік, колір очей та волосся. Зазначте особливі медичні потреби дитини (якщо такі є), вкажіть групу крові;

- контактні дані батьків;

- окрім  бейджа на одязі, покладіть дитині у кишеню записку та/або напишіть цю інформацію на її руці стійким маркером або ж наклейте цупкий скотч на одяг

Таку підготовку перед евакуацією дитини варто зробити навіть  дітям 7-10 років, які у звичайному житті пам’ятають свої персональні дані. Пам’ятайте, що в стані стресу забути прості речі можуть навіть дорослі, а діти й поготів. 

6. Перед тим, як залишити свою домівку, сфотографуйте дитину! Якщо раптом дитина загубиться, у вас буде найбільш точна фотографія, за якою люди зможуть швидше впізнати вашу дитину. Саме тому добре запам’ятайте (краще – запишіть!), як саме одягнена ваша дитина під час евакуації.  

7. Намагайтесь весь часпротягом евакуаційних заходівперебувати у фізичному контакті зі своєю дитиною. 

Тримайте її за руку або на руках, везіть у візочку. Підтримуйте безпосередній контакт весь час, аж допоки поруч не з’явиться інший дорослий (родич, близький друг), якому ви можете довіряти. Ви можете  передати дитину сторонній людині тільки у крайньому випадку: якщо це представники рятувальних служб або

військові – завжди пам’ятайте, що завжди існує реальна небезпека викрадення дитини під час евакуації.

8. Домовтеся про місце, де ви зустрінетеся, якщо загубитесь (якщо дозволяє вік дитини). Зазначте це місце в записці, вкажіть ім’я, населений пункт, адресу проживання найближчих родичів, до яких ви евакуюєтесь, або просто населений пункт, до якого ви планували евакуюватись

9. Якщо дитина все-таки загубилася. У Міністерстві закордонних справ України розробили пам’ятку - пораду, як діяти батькам в цьому випадку:

Як діяти батькам, якщо їх дитина загубилась під час евакуації 

  • Не панікуйте. Зберіться з думками, щоб діяти чітко.

  • Згадайте, де востаннє ви бачили свою дитину. Якщо в дитини є телефон – зателефонуйте.

  • Попросіть когось зі знайомих чи родичів залишатися на місці на випадок, якщо дитина повернеться.

  • Попитайте людей навколо, чи бачили вони дитину, назвіть основні прикмети, за наявності – покажіть фото дитини, опишіть, у чому вона одягнена.

  • За можливості, дайте оголошення через гучномовець.

  • Повідомте найближче відділення поліції чи зателефонуйте 102.

  •  Якщо дитина загубилась за кордоном, гаряча лінія: 116 000